Wizyta studyjna - Republika Czeska Maj 2011 r.

2012-12-06
Strona główna » Wizyta studyjna - Republika Czeska Maj 2011 r.
TITLE

Morawski Kras to najbardziej niezwykły i największy teren krasowy na terytorium Republiki Czeskiej. Przedstawia sobą typowe formy zjawisk krasowych, zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych. Ze względu na dużą ilość atrakcji (ponad 1000 obiektów w całym systemie jaskiń), pracownicy Morawskiego Krasu zaprezentowali uczestnikom wizyty jedynie ich niewielką lecz najciekawszą część.

Uczestnicy wizyty mieli okazję zwiedzić jaskinię Punkevini, w której odbyli rejs łódką po podziemnej rzece Punkva, z postojem na dnie przepaści Macocha. W Jaskini Katerińskiej podziwiano największy sufit w systemie jaskiń, podczas gdy jaskinia Balcarka spotkała się z uznaniem zwiedzających dzięki kolorowym formacjom naciekowym. Wycieczka po jaskini Sloupsko-sosuvska (nazwa pochodzi od dwóch gmin na terenie których się znajduje) dostarczyła wielu rozmaitych atrakcji: ogromne korytarze, podziemne przełomy oraz punkty widokowe. W ramach zwiedzania zobaczyć można również słynną na cały świat jaskinię Kulna, gdzie odkryto szczątki neandertalczyka pochodzące z 120000 roku p.n.e.

Kolejną atrakcją była jaskinia Pekarna, która stanowi część ścieżki dydaktycznej Rizka.Znajdują się w niej trzy rysunki koni i żubrów datowane na okres magdaleński (12 000 lat temu).
Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu przechowuje niewiarygodne znaleziska z XIX wieku dokonane przez Dr J. Wankela w jaskini Byci Skala. Najstarsze na świecie malunki ścienne w jaskini datowane są na 3 200 lat p.n.e. i znajdują się właśnie w południowym odgałęzieniu jaskini Byci Skala.

Oprócz skarbów natury, Kras Morawski przedstawia sobą unikatowy zabytek kultury i techniki, między innymi dzięki ruinom zamków Holstejn i Blansek oraz kościołowi barokowemu w Krtiny (zaprojektowanemu przez słynnego Jana Błażeja Santini-Aichel w latach 1728-1750).

Tagi:

Dodaj komentarz:

Zobacz również

Artykuły i ciekawostki