Wizyta studyjna - Włochy Czerwiec 2011 r.

2012-12-06
Strona główna » Wizyta studyjna - Włochy Czerwiec 2011 r.
TITLE

Park Regionalny Rivera di Ulisse położony jest w południowej części regionu Lazio we Włoszech. Obejmuje on trzy obszary chronione znajdujące się wzdłuż wybrzeża zatoki Gaeta. Są to: Park Miejski Monte Orlando, Park Podmiejski Gianola i Monte di Scauri oraz Pomnik Przyrody Promontorio Villa di Tiberio i costa-Torre Capovento-Punta Cetarola. Nazwa parku wywodzi się od homeryckiego bohatera Odyseusza (Ulisse), który zacumował swe statki w zatoce Gaeta, aby uzupełnić zapasy wody przed walką Lajstrygonami - legendarnym plemieniem olbrzymów zamieszkujących rejony obecnego parku. Powierzchnia parku zajmuje obszar około 434 hektary ziemi oraz 80 hektarów obszarów morskich. Łączy on w sobie unikalne walory krajobrazu naturalnego, historii i archeologii.

Pierwszy z trzech obszarów w chodzących w skład Parku Regionalnego Riviera di Ulisse to Park Miejski Monte Orlando. Obejmuje on charakterystyczne wzgórze porośnięte lasem o okrągłym kształcie znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Gaeta. Jest ono połączone z lądem na północy wąskim pasem ziemi, podczas gdy na południu kończy się wysokim skalistym wybrzeżem charakteryzującym się spektakularnymi klifami. Na jego szczycie znajduje się mauzoleum rzymskiego konsula Lucjusza Plancusa Munatiusa wybudowane około 22 roku przed naszą erą. Jest ono jednym z niewielu grobowców ważnych postaci rzymskich, które przetrwały do naszych czasów, pomimo że minęło już dużo czasu odkąd ciało zaginęło. Innymi atrakcjami parku są Grota Turecka i Pęknięta Góra, czyli szczelina ciągnąca się od wierzchołka góry do samego morza. Według legendy pęknięcie nastąpiło w chwili śmierci Chrystusa. Znajduje się w niej łóżko Św. Filipa Neri. W roku 1700 wybudowano tam niewielki kościółek.

W obszarze chronionym Sperlonga znajdują się pozostałości architektury z czasów rzymskich. Cesarz rzymski Tyberiusz władał imperium w latach 14 do 37. Wybudował on kilka nadmorskich willi. Jedną z nich częściowo zachowaną do dziś jest willa di Tiberio położona na plaży. Składa się ona z trzech części: willi właściwej, tarasów i groty. Grota wraz z znajdującym się w niej basenem i wyspą jest najbardziej okazałą częścią willi. Była ona używana jako jadalnia. Znajdowały się w niej rzeźby postaci mitologicznych, między innymi Odyseusza, które obecnie zlokalizowane są pobliskim muzeum. Okolice parku otoczone są malowniczymi piaszczystymi plażami.

Trzecią intersującą częścią parku jest obszar chroniony Gianola. Znajdują się w nim również pozostałości rzymskich budowli. Były to bardzo atrakcyjne tereny dla zamożnych Rzymian ze względy na nadmorski krajobraz i klimat. Dwie najbardziej znane wille to willa Marmurra oraz konsula Marka Emiliusza Skaurusa.

 

Tagi:
,
,

Dodaj komentarz:

Zobacz również

Artykuły i ciekawostki