Wizyta studyjna - Słowacja Kwiecień 2011 r.

2012-12-04
Strona główna » Wizyta studyjna - Słowacja Kwiecień 2011 r.
TITLE

Pieniny stanowią niewielki region górski na granicy Słowacji i Polski, jest to kraina poprzetykana stromymi miedzami z białymi ścianami skalnymi u stóp których meandruje Dunajec.

Na początku wizyty studyjnej która rozpoczęła się 26 kwietnia 2011 r. Dyrektor PIENAP Štefan Dankoprzedstawił uczestnikom historię powstania Parku i obecnie realizowane zadania. Wspomniano temat Prof. dr inż. Ivan Vološčuk ze Słowacji i inż. Andrzeju Szczocarz z Polski którzy w 1991 r. podpisali umowę o wzajemnej współpracy Polski i Słowacji. Jak można zauważyć współpraca w imię dobra natury trwa już 20 lat.

Zwiedzający uczestnicy wizyty zachwycili się majestatycznym kompleksem wapiennych skał i piargów na szlaku „Grzbiet Skał Haligowskych”. Kolejna atrakcją był nieodłącznym elementem krajobrazu, charakterystyczne skupione wzdłuż dróg zabudowania wiejskie ciągnące się nieraz po kilka kilometrów między innymi w Ostrunie, Jeziorsku czy też w Leśnicy. Można odnieść wrażenie, że w niektórych miejscowościach czas jakby się zatrzymał, a życie płynie wolno i spokojnie. Niebywałą atrakcją przyrodniczą były pomniki przyrody Male Jazero i Valke Osturnianskie Jazero, które są ostoją dla licznie rozmnażających się płazów.

Całość krajobrazu dopełniały liczne polany z górską roślinnością taką jak chryzantema zawadzkiego czy aster alpejski.  Przypatrując się uważnie w szczelinach skalnych można było zaobserwować smagliczkę skalną.

Uczestnicy wizyty zwiedzili również muzeum w Czerwonym klasztorze od którego nazwę zawdzięcza miejscowość w którym się znajduje, zaś sama nazwa klasztoru pochodzi od koloru początkowo nietynkowanych ścian (cegła). Klasztor ufundowany został w 1319 roku jako część kary dla węgierskiego magnata. Jego budowę rozpoczęto w 1330 roku. Cały obiekt został uznany za narodowy pomnik kultury. Miejscowość jest atrakcyjna turystycznie rozpościera się z niej niezapomniany widok na Trzy Korony. Dodatkowo jest ważnym punktem wypadem wielu wycieczek w Pieniny i na Magurę Spisowską, znajduje się tam również początek słynnego spływu Dunajcem.

 


Tagi:

Dodaj komentarz:

Zobacz również