Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Polichtach

Strona główna » Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Polichtach

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Małopolskiego znajduje się na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Polichty w gminie Gromnik (powiat tarnowski) i zlokalizowany jest na terenie użytku ekologicznego „Polichty – Sucha Góra”. Celem Ośrodka jest przede wszystkim prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie ochrony przyrody, ochrony środowiska i ekologii, jak też propagowanie walorów przyrodniczych Użytku.

 

Ośrodek przeznaczony jest przede wszystkim do celów dydaktycznych. Na jego wyposażeniu znajdują się pomoce naukowe w postaci zbiorów zielnikowych, entomologicznych, geologicznych oraz szeregu urządzeń i przyrządów niezbędnych do prowadzenia zajęć z zakresu przyrody, biologii, ekologii i ochrony środowiska. Ponadto Ośrodek dysponuje 24 miejscami noclegowymi, salą dydaktyczną, kuchnią turystyczną,  zapleczem sanitarnym i zadaszonym miejscem przeznaczonym na rozpalanie grilla.

Na trasie ścieżki obserwować można różne typy ekosystemów takich jak: łąka, las, staw (ekosystem wodny) oraz wiele gatunków chronionych roślin i zwierząt. Największą atrakcją jest z pewnością staw. Jest to dawny zbiornik przeciwpożarowy, który z czasem pokryty został zbiorowiskami roślinnymi, które stworzyły doskonałe warunki dla bytowania zwierząt wodnych i wodno – lądowych takich jak płazy (żaby, ropuchy, kumaki, traszki), gady (zaskroniec), mięczaki (błotniarka stawowa, zatoczek rogowy), oraz szereg owadów (pływak żółtobrzeżek, nartnik, ważki).

Tagi:
,
,
,
,

Zobacz również

Galerie zdjęć